Gijs Gieskes
machines with no need of humankind

5. 4. 2022 – 10. 5. 2022

Vašulka Kitchen Brno

Kurátor/ka

Ondřej Merta

machines with no need of humankind

Hlavním tématem výstavy Gijse Gieskese jsou perma-patche, na kterých průběžně pracuje řadu let. Perma-patch označuje permanentní zapojení elektronických obvodů, zařízení a jejich součástek, které mezi nimi utváří uzavřený okruh. Zapojení vytváří začátek i konec, moment, kdy se něco odehraje. To něco je v případě Gieskesových nástrojů píseň, kterou stroje promlouvají.

Zpívají ji lidem? Pokud jsou přítomni. 
Zpívají ji sobě? 
Budou ji zpívat při konci světa? Možná i po něm. 

Stroj/nástroj čeká na sebe sama, na jinou součást, která s ním tvoří celek. Vstoupit do procesu neznamená proces zásadním způsobem ovlivnit: po dobu své přítomnosti se “píseň” maličko změní, tak jako pozorování mění kvantový svět. Změnu lze slyšet, pozorovat, ale nelze ji zachovat. Patch je ustavičný. 

V 60. letech minulého století psal filozof Martin Heidegger o přetechnizované zemi, vykořenění a destrukci vztahů kvůli novým technologiím. „Písně“ strojů, které Gieskes publiku představuje, by mohly být soundtrackem k heideggerovské představě moderní společnosti. Jsou metaforou technologického věku společnosti, které ve své vykořeněnosti, digitalizované samotě a inscenovaném úspěchu nezbývá nic než trpělivě, nebo možná spíš netrpělivě čekat, a to navzdory tomu, že se jakákoliv změna může zdát být nepředstavitelná. 

Gijs Gieskes (*1977) vystudoval průmyslový design na Technické univerzitě v Eindhovenu, kde i žije. Od roku 1998 se zaměřuje na design audiovizuálních elektronických nástrojů. V této oblasti je etablovaným designérem s radikálním přístupem k elektronice, který neustále stírá hranice mezi hudbou, uměním a vědou. Na začátku své práce s elektronikou stavěl na minimální znalosti technologie a součástí procesu bylo objevování technologických řešení pro složitější zařízení s použitím základních elektronických součástek. Tyto řešení vedly ke znovu vynalézání technologií, jako je vactrol relé, nebo phase-locked loop a tento přístup, i přes získanou odbornost ve své práci drží jako klíčovou součást přístupu, který lze popsat jako fascinaci absurdními stroji, novými a nepravděpodobnými technologickými vztahy, spletitými konstrukcemi, skromnými materiály a vyhýbáním se high-tech. Své práce prezentuje v rámci artist talků, dělá workshopy, vystavuje svoje práce ať už v galeriích, nebo festivalech. Mimo země západní Evropy se představil na výstavách v USA, Taiwanu, Rusku, Číně. Z festivalů je důležité zmínit Sonic acts a Ars Electronica, kde v roce 2015 získalo jeho dílo Electromechanical Modular čestné uznání Prix Art v oblasti zvukového umění.

Program Vašulka Kitchen Brno je finančně podpořen Statutárním městem Brno a Ministerstvem kultury České republiky.

Doprovodný program

Lenka Dolanová: A Dialogue with the Demons of the Tools: Steina and Woody Vašulka

Lenka Dolanová: A Dialogue with the Demons of the Tools: Steina and Woody Vašulka

7. 4. 2022 18:30 – 19:00

Křest doprovází vernisáž výstavy a koncert umělce Gijse Gieskese. 

út – ne 10 – 18 h

Dům umění

Gijs Gieskes: machines with no need of humankind

Gijs Gieskes: machines with no need of humankind

7. 4. 2022 18:00 – 21:00

Srdečně zveme na vernisáž výstavy Gijs Gieskes: machines with no need of humankind

út - pá 10:00-18:00

Vašulka Kitchen Brno

Gijs Gieskes: machines with no need of humankind

Gijs Gieskes: machines with no need of humankind

19. 4. 2022 17:00 – 18:00

Srdečně zveme na komentovanou prohlídku výstavy Gijs Gieskes: machines with no need of humankind.

út - pá 10:00-18:00

Vašulka Kitchen Brno


Vašulka Kitchen Brno

Dominikánská 9

60200 Brno

Sponzoři

Ministerstvo kultury

Statutární město Brno


Zavřít
Loading...