Přednáška
Tomáš Glanc: Viktor Pivovarov - literární souvislosti jeho díla

25. 5. 2022 17:00 – 18:30

Dům umění

Tomáš Glanc: Viktor Pivovarov - literární souvislosti jeho díla

Viktor Pivovarov je nejen ilustrátorem řady významných literárních textů. Je zároveň sám výtvarným umělcem s vytříbeným vztahem ke slovu a verbálnímu vyjadřování, jak o tom svědčí řada jeho textů a celých knih. A v neposlední řadě se jeho výtvarná praxe často vyznačuje významným sklonem k – literárnímu, nebo prostě verbálnímu – vyprávění. Řada literátů jej významně ovlivnila, nebo je pojilo blízké přátelství trvající desítky let.

Co nám literární dimenze Pivovarovy tvorby prozrazuje o jeho tvůrčích principech a čím může tato rovina naše vnímání jeho díla upřesnit nebo obohatit?  Na tyto otázky se přednáška snaží hledat odpovědi na základě konkrétních příkladů z umělcovy tvorby.

PROF. DR. TOMÁŠ GLANC

Přednáší na Curyšské univerzitě a na univerzitě v Basileji, zabývá se ruskou, českou a východoevropskou kulturou, literární a kulturní teorií, slavistikou, působí také jako kurátor a překladatel. V letech 2000 - 2003 pracoval jako ředitel Ústavu slovanských a východoevropksých studií na Filozofické fakultě Karlovy univerzity, 2005 - 2007 byl ředitelem Českého centra v Moskvě. Působil jako vědecký pracovník na univerzitě v Brémách (2007 - 2010) a jako hostující profesor na Humboldtově univerzitě v Berlíně. Autor, spoluautor nebo sestavitel řady knih a statí vydaných v Čechách, Rusku, Německu, Švýcarsku, USA a jiných zemích.

Související


Dům umění

Malinovského nám 2

Brno


Zavřít
Loading...