QWA > Sofi Hémon & Inna Maaímura (FR)

30. 8. 2018 – 12. 10. 2018

QWA > Sofi Hémon & Inna Maaímura (FR)

Umělecká dvojice v rámci svého pobytu pracuje na paralelní site-specific instalaci v Pavilonu Anthropos a jeho exteriéru. Projekt je dialogem mezi kolekcí muzea, architekturou budovy a současným uměním. Intervence autorů bude sestávat z několika částí – imerzní zvukové instalace, z prostorové instalace, která je projevem úcty k archeologickým vykopávkám a z části představující artefakty sesbírané po dobu výzkumu. V sálech muzea v prvním a druhém podlaží jsou pak instalována díla QWA zhmotňující archeologické představy, snění a skutečnost; orientaci a dezorientaci, reprezentaci krajiny, člověka a zvířete.

Magnetický Sever, Východ (SCOTT#4)
Mezi přitažlivými silami světových stran se otevírá obrovské území – jak geografické, tak poetické: nekonečné prostory, kterými procházela zvěř pleistocénu. Sever je bod absolutní, teoretický, bod vztahování a orientace, ale Magnetický sever jej zdvojuje, otevírá odchylku, prostor rozdílnosti a přitažlivosti (magnetické). Sever ukrývá paleolitické krajiny a zvěř; poslední mamuti uhynuli v tomto severo-východním symbolickém směru, na ostrově Wrangler na severo-východním okraji Sibiře, a to v době, kdy člověk stavěl velké pyramidy... Východ, ten je relativní: na Sever můžeme dojít (teoretický bod), na Východ nikdy. Východ se ztrácí pod kroky chodce. Podobně se nacházíme mezi faktickými a objektivními daty a nekonečným poetickým prostorem, který se ztrácí, vzdaluje, opouští nás a mizí v dálce. To jsou polarity, mezi kterými se snažíme určit cestu, otevřít pole, poetický prostor mezi dneškem a ztracenou minulostí. To je jedno z pojítek, které sdružují archeologa a umělce. „Severo-Východ“ tak představuje směry a území – symbolické a reálné – poetiku temné země [terre obscure], jejíž stopy se jako umělci-archeografové snažíme ozřejmit, či vydávat se po jejích stezkách.

Výstava: Magnetický Sever, Východ (SCOTT#4)
Kurátorka: Martina Lázničková-Galetová
Místo: Moravské zemské muzeum, Pavilon Anthropos, Pisárecká 273/5, Brno
Datum konání: 9. 10. – konec prosince 2018

Binom QWA jsou dva francouzští umělci Sofi Hémon a Inna Maaimura. Tímto jménem podepisují společný umělecký projekt nazvaný SCOTT.

SOFI HÉMON (1962) žije a pracuje v Morangis ve Francii. Studovala Arts Appliqués a Beaux Arts v Paříži. Autorka používá různé postupy od instalace, performativní instalace, akce, kresby k digitálnímu obrazu a často vytváří podmínky pro meziuměleckou kooperaci. http://www.sofihemon.net

INNA MAAÍMURA (1972) výtvarník žijící a pracující v Dordogne ve Francii. Vystudoval filozofii a umění. Působil v mnoha uměleckých skupinách. Je uměleckým vedoucím sdružení Mydriase. Ve své práci se zabývá instalací, performancí a poezií. http://inna-maaimura.tumblr.com

Rezidence se uskutečňuje ve spolupráci s Moravským zemským muzeem.

Zavřít
Loading...