Přednáška
PhDr. Taťána Petrasová, CSc.: Plavba k majáku Pietra Nobileho

22. 9. 2021 18:30 – 19:30

Dům umění

PhDr. Taťána Petrasová, CSc.: Plavba k majáku Pietra Nobileho

Po roce v online se R'n'B Renesance & Baroko vrací do Domu umění! Rádi bychom vás pozvali na první příspěvek o architektuře, ve kterém se Taťána Petrasová vydá na plavbu k majáku Pietra Nobileho. Již ve středu 22. září v 18:30.

Budeme se na vás těšit ve foyer Domu umění města Brna – tento semestr pravidelně vždy v 18:30! Pokud náhodou přednášku nestihnete nebo to máte do Brna daleko, nemusíte zoufat, na náš YouTube kanál budeme i nadále nahrávat záznamy přednášek, které si tak budete moci pustit kdykoliv zpětně.

Plavba k majáku Pietra Nobileho: O roli modernismu v historii neoklasicismu

Architektura Pietra Nobileho, ředitele školy architektury na vídeňské Akademii výtvarných umění v letech 1818-1848, je dlouhodobě spojena s klasicistními vídeňskými stavbami Burgtor a Theseovým chrámem. Rehabilitace, které se dočkala architektura let 1815-1848 díky zájmu o fenomén biedermeieru, Nobileho dílo minula. Do značné míry to způsobila jeho pozice oficiálního představitele rakouského státu, ale také jeho vazby k architektovi C. N. Ledouxovi (1736-1806) a obdiv k projekční metodě J. N. L. Duranda (1760-1834). Přednáška představí základy Nobileho konceptu architektury jako spojení vědy, mechaniky a estetiky na příkladech návrhů majáků, železáren i jejich produktů, a to v těsném sousedství s pojmem "velké architektury", snímž architekt Nobile přicházel v roce 1818 z Terstu do Vídně.


Dům umění

Malinovského nám 2

Brno


Zavřít
Loading...
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.