Panelová diskuze
Není třída jako třída: Jak se projevují třídní rozdíly v prostřední vysokých uměleckých škol

12. 10. 2023 18:00 – 22:00

Dům pánů z Kunštátu

Není třída jako třída: Jak se projevují třídní rozdíly v prostřední vysokých uměleckých škol

Z výzkumu ve Velké Británii v roce 2015 vyplynulo, že většina pracujících v kultuře a kreativních odvětvích pochází ze střední třídy a že je kultura obecně chudá na diverzitu, i co se týče aktivně působících žen nebo příslušníků menšin. Na otázku, co to znamená pro kulturní produkci jako takovou, se špatně odpovídá v přesných sociologických datech, přesto dává smysl si ji položit. V rámci panelové diskuze se na ni podíváme v konkrétním kontextu vysokého uměleckého školství. V uplynulých letech totiž proběhly rozsáhlé výzkumy mezi studujícími a absolventy a absolventkami vysokých uměleckých škol, jejichž výsledky byly publikovány na AVU (kniha Hranice příležitostí, 2022) anebo budou publikovány k příležitosti 30. výročí FaVU letos na podzim.

Diskuze se zaměří na tyto nedávné výzkumy, ale také na další nerovnosti, kterým studující na vysokých uměleckých školách čelí. Jaké existují jejich řešení? A musí být člověk bohatý, aby se mohl umění věnovat?

Diskutující: Eva Lukešová, Johana Chylíková, Tereza Stejskalová, Jiří Gruber
Moderuje: Anna Remešová

Diskuze se koná v rámci doprovodného programu k výstavě Když jednoho podzimního rána studující a oslav 15 let od založení české redakce Artalku. Po skončení diskuze bude následovat volná zábava s hudbou.

Související


Dům pánů z Kunštátu

Dominikánská 9

Brno


Zavřít
Loading...