MY

27. 2. 2017 — 2. 3. 2017

Dům umění

MY

Čtení z románu Jevgenije Zamjatina v provedení Vlastimila Čecha (Ústav české literatury a knihovnictví FF MU v Brně). Mýtus antiutopické, nesvobodné společnosti, ve které se nakonec totalita stává „rájem“ na zemi, protože svoboda je prostě příliš svobodná – a přináší utrpení a záhubu.

Čtení doprovodí svou hudební improvizací Radim Hanousek - saxofon, a Michal Indrák - syntezátory, elektronika.

FB událost

 

My - Románová antiutopie, kterou Jevgenij Zamjatin napsal v roce 1920, bývá označována za předchůdce slavnějších 1984 George Orwella nebo Konce civilizace Aldouse Huxlehyo. Děj je situován do třetího tisíciletí, lidská společnost se po dvousetleté válce sdružila do bezpečnějšího "Jednotného Státu". Lidé jsou zde redukování na "šroubky" beze jmen, označováni jsou indexem čísla a písmena. Přísný dohled a organizace zahrnuje potlačení výběru partnera, život v prosklených domech, kde nemohou nic skrývat. Na každé sousto při jídle mají předepsaných padesát skousnutí. Na dítě musí mít povolení, jinak jsou popraveni. Vůle kolektivu zde pod totalitním diktátem Dobroditele zcela vytlačuje svobodu lidského myšlení.  Hlavní hrdina D-503 je matematik a uspořádání společnosti mu připadá zcela správné a přirozené. To ale jen do té doby, kdy potká nevypočitatelnou a provokující I-330.


Dům umění

Malinovského nám 2

Brno

Vernisáž: 23. 1. 2017


Zavřít
Loading...
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.