Vernisáž
Emergency. Přípravy na budoucnost
10. 12. 2024 18:00 – 21:00
Dům pánů z Kunštátu
Srdečně zveme na zahájení skupinové výstavy Emergency. Přípravy na budoucnost v úterý 10. listopadu 2024 od 18 hodin v Domě pánů z Kunštátu. Výstava bude zahájena za účasti kurátorky Lenky Dolanové.
Společně s Emergency. Přípravy na budoucnost budou zahájeny i výstavy Your Addiction Is the Message v galerii G99 a Michaela Davidová: The Metabolizing Analogue ve Vašulka Kitchen Brno.
PROGRAM
18.00 Zahájení na nádvoří
18.30 Komentovaná prohlídka Emergency. Přípravy na budoucnost – Lenka Dolanová a participující umělci a umělkyně
19.00 Komentovaná prohlídka Michaela Davidová: The Metabolizing Analogue – Michaela Davidová a kurátorský tým
20.00 Performance Nyio Kunt aka Mxgdo – G99
O VÝSTAVĚ
Participující umělci: Anca Benera a Arnold Estefán (RO), Tamás Kaszás (HU), Michal Machciník (SK), Martyna Poznańska (PL), Pavla Sceranková (CZ), Ruta Putramentaite (LT)
Výstava představí umělecká díla ze střední a východní Evropy, která naznačují posun perspektivy, potřebný́ v aktuálním stavu ohrožení, tematizují přípravy na budoucnost pěstováním potřebných dovedností a odolnosti a nalézají cesty, jak se vyrovnat s pocitem úzkosti.
Umění může svou sílu čerpat z vyprávění příběhů, které jsou odlišné od těch o pokroku a technokratických řešeních člověka, podrobujícího si přírodu. Nabízí prostor pro sdílení obav, ale i naději v možnost kolektivního řešení problémů.
Lidé, kteří počítají s blízkým příchodem přírodní či jiné katastrofy a prakticky se na ni připravují, se sdružují do prepperských nebo survivalistických skupin. Na jednu stranu vyzdvihují schopnost přežít v divočině, usilují o soběstačnost a prosazují DIY řešení, na druhou přístup mnohých z nich tíhne k individualismu spojenému s rezignací na kolektivní předcházení problémům. Lze být prepperem či prepperkou s citlivostí k potřebám ostatních lidských i mimolidských bytostí, který/á se nestará pouze o svoje přežití? Lze si vzít si z prepperství to pozitivní, tedy učení se dovedností nutných k překonávání nejrůznějších překážek, budování podpůrných sítí a psychické odolnosti? Lze se připravovat na katastrofy a přitom nerezignovat na hledání cest k jejich odvrácení?
Mnoho umělců a umělkyň reaguje ve svém díle na současný stav ohrožení, způsobovaný jevy vyvolanými klimatickou změnou a eskalujícími globálními konflikty, a zapojuje přitom specifický způsob vnímání a citlivosti. Nově vyprávěné příběhy stav nouze přiznávají a pojmenovávají, snaží se nalézat propojení, která nás přesahují, učí nás pohlížet na sebe sama očima jiného.
Představená díla tematizují obavy z dopadů válečných konfliktů ve videu se zvukovou performancí na černomořském pobřeží (Anca Benera a Arnold Estefán), přinášejí ekologickou imaginace pro život po katastrofě (Tamás Kaszás), propojují nás s historickými vrstvami paměti přírody s pomocí nalezených subfosilních dřevin (Michal Machciník), prostřednictvím prožitku rituálu nás nabádají ke změně přístupu k vodním zdrojům (Martyna Poznańska), pomáhají zpracovat pocity strachu a žalu (Pavla Sceranková) nebo se pokoušejí nahlédnout lidskou civilizaci z budoucí perspektivy (Ruta Putramentaite).
Dům pánů z Kunštátu
Dominikánská 9
Brno