Komentovaná prohlídka
Barbora Klímová: Navzájem

27. 4. 2023 18:00 – 20:00

Dům umění

Barbora Klímová: Navzájem

Srdečně zveme na komentovanou prohlídku výstavy Barbora Klímová: Navzájem ve čtvrtek 27. dubna 2023 od 18 hodin v Domě umění. Prohlídka bude spojená se společnou akcí Vladimíra Havlíka a Barbory Klímové, která se dotkne některých aspektů jejich vzájemné spolupráce, která se začala rozvíjet už v době Havlíkova pedagogického působení na FaVU VUT v Brně (1998-2003), kde v té době Klímová studovala. Jejich autorská spolupráce je postavena na společném zájmu o neinstitucializovanou, neformální kulturu sedmdesátých a osmdesátých let 20. století a o rozličné aspekty společenství a vzájemnosti.

O VÝSTAVĚ

Projekt brněnské umělkyně Barbory Klímové navazuje na její předchozí tvorbu a v jistém ohledu reaguje i na katalog a výstavu Grey Gold, která v prostorách Domu umění proběhla v roce 2014.

Výstavní projekt se odvíjí od dlouhodobého zájmu Barbory Klímové o mezigenerační dialog, momenty setkání, návratu, vzpomínání, rozhovoru za nevšedních okolností a také o motiv stárnutí umění a umělkyně/umělce. Naváže na práce shrnuté v publikacích Navzájem. Umělci a společenství na Moravě 70. a 80. let 20. století a Živá generace.

Projekt bude spočívat v inscenování akcí na hraně civilních událostí. Proběhnou ve spolupráci s osobnostmi starších generací, s nimiž pojí autorku nějaká výrazná zkušenost, vzpomínka, jsou pro ni v nějakém ohledu autoritami. S některými z nich se dokonce setkala v rámci vzdělávacích procesů. Výběr participujících je subjektivní, nepůjde o ohledávání vlastní osobnosti a vlivů, které na ni působí, jako spíš o pokus o zážitek napříč generacemi, sdílení, dozvídání se. Inspirativní dialogy s Inge Koskovou, Marií Kratochvílovou, Marií Filippovovou, Danou Chatrnou, Barborou Bažantovou a Vladimírem Havlíkem budou ve výstavě přítomny prostřednictvím autorských videí. Důležitá bude také spolupráce s Filipem Cenkem, který se už v minulosti podílel na dokumentaci akcí a bude také pomáhat s editací.

Výstava se koná pod záštitou primátorky statutárního města Brna Markéty Vaňkové.

Související


Dům umění

Malinovského nám 2

Brno


Zavřít
Loading...