MENU VÝSTAVY PROGRAM KONTAKT ENGLISH

Zuza Banasińska (PL)
15.3. – 15.5.2019


Vernisáž: 30.11.-0001

Zuza Banasińska (*1994) se narodila ve Varšavě. Než v roce 2015 nastoupila na Akademii výtvarných umění v Krakově, pracovala jako literární překladatelka a studovala dějiny umění a filozofii na Jagellonské univerzitě. Studovala také na berlínské Universität der Künste ve třídě, kterou vedla Hito Steyerl. Její práce byly vystaveny v mnoha galeriích, projektových prostorách a v muzeích v Berlíně, Krakově, Varšavě, Benátkách, Kasselu, Karlsrühe, Bogotě, Moskvě, Petrohradě, St. Louis, Bostonu a jinde. Pracuje převážně s médiem fotografie a experimentálního filmu.

Ve své práci se věnuje různým aspektům tělesné imerze – do obrazů, míst, území i paměti. Tyto imerzivní praktiky se často týkají toho, jak si lidé přivlastňují dosud nedotčené prostory a transformují je. Její nejnovější práce, nazvaná „Nebyla jsem na Krymu a všechno, co mám, je tento vzkaz od mimozemšťanů“, představuje úvahu nad tím, jak informace kontextualizují dosud nedotčený prostor vesmíru a tím jej transformují v lidské území. Zajímá ji politika přivlastňování krajiny – nakolik kulturní praktiky ovlivňují způsob, jímž nahlížíme a využíváme určitá místa, a jak je takové přivlastňování prezentováno.
Často pracuje s nalezenými záběry a zbavuje jednotlivé prvky jejich původního významu, jehož prostřednictvím se zviditelňuje systém, ve kterém běžně fungují. Z takto pomíchaných částí vznikají nové světy a vytvářejí vizuální syntax, sice stále zakořeněnou v té původní, avšak přidávající každému prvku novou dimenzi.

zuzabanasinska.com

OBRÁZKY

DOPROVODNÝ PROGRAM

PŘEDCHOZÍ

DALŠÍ

ZPĚT