MENU VÝSTAVY PROGRAM KONTAKT ENGLISH

17. 1. - 24. 2. 2019
Ateliér tělového designu FAVU
Avant - Garden

Dům umění
Malinovského nám. 2, Brno
Otevřeno: út – ne 10 – 18 h

Avant-garden je doprovodným programem k výstavě Feministická avantgarda, který připravil Ateliér tělového designu (ATD) FaVU v Brně pod vedením Lenky Klodová a Karolíny Kohoutkové.

Pro program ATD v jeho orientaci na otázky těla a tělesnosti ve výtvarném umění a jeho přesazích je tvorba umělkyň 70. let, vázající se k druhé vlně feminismu, jedním ze stěžejních východisek. Témata, metody a umělecké strategie, které tyto umělkyně objevily a uvedly do výtvarného umění, stále mají své místo i v osobní ontogenezi mladých adeptek a adeptů umění.
Našim příspěvkem k výstavě je malá doprovodná výstava, která se k hlavní přehlídce vztahuje na základě přijetí jejího kánonu jako historického východiska a zároveň je s hlavní výstavou v mnoha parametrech kontrastní. Oproti hlavní výstavě, na které jsou prezentovaná díla již etablovaných starších umělkyň konkrétního historického úseku, zde ukážeme několik prací umělkyň nejmladší generace, které se o svůj vstup do instituce profesionálního umění teprve ucházejí. Oproti globálnímu záběru výstavy ukazujeme vzorek lokální tvorby. Oproti kurátorsky udržené čistotě feministického programu v dílech v hlavní výstavě se v naší výstavě feministická agenda připomíná latentnějšími formami, např. jako opomíjená šance na společenskou změnu tváří v tvář současnému environmentálnímu existencialismu.

Kurátorky: Lenka Klodová, Karolína Kohoutková

OBRÁZKY

PŘEDCHOZÍ

DALŠÍ

ZPĚT