MENU VÝSTAVY PROGRAM KONTAKT ENGLISH

Kolokvium
Mimo rám: Umění, architektura a média v nejistých společenských souvislostech kolokvium k výstavě Laterna magika a přehlídce Brno Art Open

Dům umění
Malinovského nám. 2, Brno
Otevřeno: út – ne 10 – 18 h

14.6.2019 10:00 – 18:00

Kolokvium propojující dva projekty Domu umění města Brna - výstavu Laterna magika a přehlídku umění ve veřejném prostoru BAO – sleduje společné téma role a ochrany umění a architektury druhé poloviny 20. století. Zabývá se důsledky změny společenského status quo, kdy se umění může posouvat kamsi mimo svůj původní rám. Zprostředkovává „nekonečná“ dilemata, plynoucí z nároků umělecké autonomie na straně jedné a společenské funkce umění na straně druhé.

Kolokvium pořádané k výstavě Laterna magika: Dekonstrukce a aktualizace chce jednak představit projekt, na jehož pozadí byla výstava uspořádána, širší historické a teoretické kontexty tohoto jedinečného fenoménu a vyzdvihnou jednotlivé rysy, které v rámci multimediálního „stroje“ zůstávaly skryté (hudba, tanec). Přiblížení divadelního provozu pak dovolí moderovaná debata s pamětníky a současnými tvůrci Laterny magiky. Jelikož Laternu magiku vnímáme jako živý organismus a nikoli historický artefakt, chtěli bychom představit i jeho potenciality: do programu tedy zahrneme prezentace umělců a programátorů, kteří vyšli z tohoto multimédia a rozvinuli je novým způsobem.


Program:
I.Blok
program k přehlídce Brno Art Open. „Jsem závislý objekt“

10:00 zahájení kolokvia
10:15 – 12:30
• Café Utopia: Katarína Hládeková, Zuzana Janečková, Marika Kupková, Markéta Žáčková (kurátorský kolektiv aktuálního ročníku BAO)
• Petra Hlaváčková (historička architektury)
• Matěj Strnad (historik filmu a nových médií)

II. Blok (tematicky k Laterně magice)
13:00 příspěvky teoretické:
• Kateřina Svatoňová a Lucie Česálková
• Představení knihy: Diktátor času: (De)kontextualizace fenoménu Laterny magiky (Lucie Česálková – Kateřina Svatoňová)
• Magda Španihelová
• Roman Berka
15:00 Příspěvky umělecké
• Michal Kindernay
• Jiří Žák
• Markéta Kuttnerová
16:00 Moderovaný rozhovor: Zuzana Černá – Petr Knolle: Institucionální historie Laterny po roce 1989 až po současnost
17:00 Komentovaná prohlídka výstavy s kurátorkami Kateřinou Svatoňovou a Lucií Česálkovou
Anotace odpolední části kolokvia:
Kolokvium pořádané k výstavě Laterna magika: Dekonstrukce a aktualizace chce jednak představit projekt, na jehož pozadí byla výstava uspořádána, širší historické a teoretické kontexty tohoto jedinečného fenoménu a vyzdvihnou jednotlivé rysy, které v rámci multimediálního „stroje“ zůstávaly skryté (hudba, tanec). Přiblížení divadelního provozu pak dovolí moderovaná debata s pamětníky a současnými tvůrci Laterny magiky. Jelikož Laternu magiku vnímáme jako živý organismus a nikoli historický artefakt, chtěli bychom představit i jeho potenciality: do programu tedy zahrneme prezentace umělců a programátorů, kteří vyšli z tohoto multimédia a rozvinuli je novým způsobem. Kolokvium bude doprovozeno komentovanou prohlídkou.

 

PŘEDCHOZÍ

DALŠÍ

ZPĚT