MENU VÝSTAVY PROGRAM KONTAKT ENGLISH

Manifesta 12 – evropské bienále současného umění. The Planetary Garden. Cultivating Coexistence. (Planetární zahrada. Kultivace soužití) aneb Co vás čeká na letošní Manifestě

Dům umění
Malinovského nám. 2, Brno
Otevřeno: út – ne 10 – 18 h

28.6.2018 17:00 – 19:00

Jak název letošního ročníku napovídá, hlavním zájmem přehlídky je soužití ve světě transformovaném neviditelnými systémy a sítěmi, soukromými nadnárodními zájmy, algoritmická inteligence i neustále se zvyšující nerovnost mezi lidmi. Manifesta 12 bude následovat příkladu zahrady, kde spolu žije a koexistuje mnoho různých biologických druhů. Metafora zahrady slouží k uvědomění si závislosti na jiných druzích, výhody spolupráce i společné odpovědnosti za naše jednání.

Kurátory přehlídky jsou sicilský architekt a partner OMA Ippolito Pestellini Laparelli, holandská dokumentaristka a žurnalistka Bregtje van der Haak, španělský umělec, architekt a zakladatel uskupení Office for Political Innovation Andrés Jaque žijící v New Yorku a švédská kurátorka a historička umění Mirijam Varadinis, která pracuje pro Kunsthaus v Curychu.

Za tým Domu umění města Brna pojede do Palerma na oficiální zahájení Marta Fišerová Cwiklinski a přiveze horký report z otevření i celé přehlídky, a také nabídne srovnání s předchozím ročníkem, který se odehrál v Curychu.

----
Koncepci letošní přehlídky modeluje sociální, kulturní a geografická analýza struktury města s názvem “Palermo Atlas” (Atlas Palerma), která byla provedena architektonicko-urbanistickou kanceláří OMA.
Manifesta je putující bienále současného umění a patří mezi jednu z nejzajímavějších přehlídek na evropském kontinentu. Letos se koná již po dvanácté a tentokrát je třeba se za touto výjimečnou událostí vypravit do sicilského Palerma.

 

 

OBRÁZKY

PŘEDCHOZÍ

DALŠÍ

ZPĚT